2015-06-11 14:56 #0 av: Loris M

Är du studerande på förskollärar- eller lärarprogrammet är det mycket viktigt att du läser denna korta artikel.

En av mina förhoppningar med sajten är bl.a. att skapa ett mötesrum mellan verksamma och blivande förskollärare. Där de första kommer att få en insyn i förskollärarprogrammet och vilken kunskap förmedlas och fokuseras på idag. Och de senare en inblick i den pedagogiska verksamheten. Att det helt enkelt sker ett utbyte av kunskaper. 

Sajten kommer att innehålla ett stort antal artiklar och inlägg där sajtvärd eller medarbetare refererar till forskning, vetenskapliga artiklar, kurslitteratur, Skolverkets rapporter m.m. Därför vill jag uppmärksamma dig som är studerande att det inte är tillåtet att använda sammanfattningar du hittar på sajten när du ska skriva dina examinerande uppgifter. Vänligen, gå till primärkällan som alltid uppges i slutet av varje text! Dessutom riskerar du fällas för fusk och plagiat av ditt universitet vilket kan medföra avstängning från all undervisning.

Mvh 

Loris M

Bild från: http://www.publicdomainpictures.net/